Konflikter i Mellanöstern och flera kärnreaktorer ur drift i Sverige. 2026 har börjat skakigt, inte minst när det kommer till energimarknaden. I januari blev elpriserna de högsta sen 2022 och vägen framåt ser bara ut att bjuda på ännu fler pristoppar.
Skiftet mellan februari och mars inleddes med att USA och Israel bombade Iran. Upptrappningen i Mellanöstern har lett till inställda flyg, strandade svenskar och en nedstängning av Hormuzsundet.
Världens största gasexportanläggning har attackerats och trafiken i Hormuzsundet har stannats av. I spåren av det rusar gaspriserna i Europa – vilket kommer spilla över på de svenska elpriserna.
– Gaspriserna har redan dubblat sig i pris och kommer det inte några leveranser alls kan situationen bli ohållbar, säger Fredrik Steen på Svealands Elbolag.
Därför påverkas elpriserna i Sverige
De senaste åren har Europa ökat sin gasimport och exporten från Qatar spelar en viktig roll att balansera efterfrågan, inte minst på grund av att den europeiska elproduktionen i stor utsträckning är beroende av gas. Redan nu har naturgaspriserna i Europa gått upp med 50 procent, samtidigt som gaslagren i Nordeuropa är nere på 19 procent.
– Det finns redan en brist på gas i Europa och det får en stor påverkan på elpriserna även i Norden och Sverige eftersom vi till viss del är hoplänkade. Det här kommer att resultera i prischocker.
Fredrik fortsätter och säger:
– På marknaden där aktörer handlar med framtida elleveranser, andra och tredje kvartalet, var priserna i måndags redan upp med fem öre på den nordiska marknaden.
Samtidigt på hemmaplan: Stora reaktorer tas ur drift
Men inte nog med yttre påverkansfaktorer, under våren genomförs även flera planerade revisioner i den svenska kärnkraften. Redan nu är Oskarshamn 3, Sveriges största reaktor, snabbstoppad och förväntas inte starta på full effekt förrän till sommaren, förutsatt att allt går som det ska. Samtidigt inleds även revisionen av Ringhals 3 i början på maj. Det innebär att under vissa perioder kan så mycket som 2 500 megawatt vara borta samtidigt, vilket motsvarar uppemot 40 procent av Sveriges kärnkraftskapacitet.
När så pass stor andel baskraft försvinner ökar systemets känslighet för väderförändringar.
– När kärnkraften är ur drift ökar vårt behov av vind- och vattenkraft. Det leder i sin tur till sämre marginaler där vi inte är förberedda, exempelvis är fyllnadsgraden i svenska vattenmagasin endast 39 procent vilket är lägre än normalt.
Fredrik beskriver läget på elmarknaden som en perfekt storm.
– Om det är vindstilla, kriget drar ut på tiden och gaslagren inte kan fyllas upp har vi ett reellt problem. Det kommer påverka priserna på elmarknaden något enormt över lång tid framöver.
För de som förväntad sig en mer förutsägbar elräkning och lägre priser i sommar ser det mörkt ut, särskilt för de som har rörligt elprisavtal. Fredrik förklarar att det som hushåll bör se över redan nu är:
- Sitt nuvarande elavtal
- Förstå hur man påverkas av rörligt eller timbaserat pris
- Säkerställa att avtalet är anpassat efter den egna förbrukningen
Svealands Elbolag erbjuder exempelvis fast elprisavtal vilket innebär att priset på el är förutsägbart på ett helt annat sätt.
– När marknaden är så pass volatil som den är, kan ett fastprisavtal vara gynnsamt för många hushåll och utgöra en trygghet. I nuläget rekommenderar jag minst två års fastprisavtal eftersom detta med stor sannolikhet kommer vara länge. Med fastprisavtal betalar man samma summa varje månad och man kan planera sina utgifter på ett helt annat sätt än med rörligt elprisavtal, avslutar Fredrik.






